MĚŘENÍ TUKU A SLEDOVÁNÍ PROGRESU

1/8/18
Bartoš

MĚŘENÍ TUKU A SLEDOVÁNÍ PROGRESU

Důvod pro tento článek mi dali za prvé lidi u nás, protože se pořád ptali, jak jim tanita vůbec může něco změřit, a jelikož spousta tréninků a diet na internetu odkazuje na různá čísla z vašeho těla, jako calorie, čistou svalovou hmotu apod. A nebo budete mít aspoň další přehled o tom, zda jdete správnou cestou a máte žádaný progres. Abych nezůstal pouze u tanity, projdeme si všechny základní způsobu měření, které většina lidí často používá.Prvně si půjdeme vůbec něco říct o sledování progresu. Velmi často lidé zůstávají u srovnávání fotek, najdou si někoho, kdo má určité procento tuku a ho srovnávají se svou postavou a podle toho usuzují, kolik mají procent tuku. To se však může měnit podle typu postavy. Krásný příklad je i to, co jsem již psal v jiném článku, že u chlapů kolem 10% jsou vidět kostky na břiše, tudíž když někdo bude mít kostky může si říct, že má 10 nebo míň procent tuku. Nemusí to však být vůbec pravda, pokud jste se tedy nedostali na třeba 6% a to několikrát po sobě. Nikdy nemůžete říct, jak bude těch 6% vypadat.Používání hodně různých metod. Pokud už si vyberete kaliper a nebo bioimedanci (tanitu), tak u toho zůstaňte. Když budete metody střídat, tak budete mít pouze spoustu různých údajů.Důležité je si však uvědomit, že jakýkoliv typ toho měření, je především kvůli tomu, abyste si měřili a sledovali progres. Tudíž pokud dostanete výsledek 15% a ve skutečnosti máte 17%, tak je to úplně fuk. Důležité je, pokud  je váš cíl zhubnout, za měsíc mít znovu o pár procent nižší hodnoty tuku. U tanit a dalších těchto zařízení se pouze nevyplatí šetřit kvůli tomu, aby údaje byly pořád stejné. Samozřejmě nechcete, aby vaše zařízení mělo rozsah plus mínus několik procent apod.Bioimpedance – Tanita: Jedna z měřicích metod pro měření tuku a vody v těle, vyvinutá vědci z celého světa, se nazývá bioelektrická impedanční analýza (bioimpedance) . Při této metodě prochází tělem slabé, pro lidské tělo naprosto bezpečné a nepostřehnutelné elektrické proudění. Měření je založeno na skutečnosti, že elektrický proud prochází snadněji tekutinou v našich svalech než tukem.Elektrický odpor je závislý na množství vody v těle. Naše svaly obsahují konstantní podíl vody – 73 %. Změříme-li elektrický odpor, můžeme použít tento údaj přímo pro vypočítání objemu svalové hmoty. Druh pohlaví a tělesná výška se potom používají při výpočtu celkového objemu svalové hmoty.Tělesný tuk funguje jako izolace – snižuje schopnost procházení elektrického proudění.Faktory ovlivňující přesnost měření:

  1. Nadměrná hydratace organizmu – při zvýšené konzumaci tekutin – snížení impedance. Naopak při onemocnění, nebo po sportovním výkonu – dehydratace – zvýšení impedance.  Takže hodnoty se budou lišit. Proto je potřeba se vždy měřit v podobný čas při co nejvíce stejných podmínkách.
  2. Další problém je v tom, že podíl vody 73% musí být vždy, u všech a všech váhách.
  3. Výhody jsou celkem přijatelné časy pro koupi či za měření ve fitkách apod.

Hydrostatické vážení:Tato metoda je založena na zákonu od Archimeda: v nádrži se váží osoba ponořená ve vodě a tato hmotnost se srovná s hmotností osoby na vzduchu. Tím se určí procentový obsah tělesného tuku výpočtem celkové hustoty těla. Čím méně pak organismus ponořený ve vodě váží, tím víc tělesného tuku obsahuje – tuk plave, protože jeho hustota je nižší než hustota vody (1.0 g/cm3). Naopak, vaše hmotnost naměřená ve vodě bude vyšší, je-li procentový obsah svalové tkáně v organismu větší, což způsobí potápění či klesání těla ve vodě, protože má větší hustotu než voda. Pokud je tato prováděna správně, dává přesné a reprodukovatelné výsledky.Nevýhody:Výsledky může ovlivnit schopnost naprosto vydechnout. Všechen vzduch, co vám zůstane v plicích, bude ovlivňovat výsledky. Měření se provádí několikrát a z výsledků se vypočítá průměr.Na podobném principu funguje Body Pod. Ten se však v Čechách zatím téměř vůbec nepoužívá. Často se s ním můžeme setkat v usa. Kdyby jste se k tomuto měření dostali, tak to patří mezi velmi přesné měření.Kaliper:Používá se čím dál méně. Každopádně patří k jedněm z nejlepších co se týče poměru cena/výkon.Měření kožních řas se provádí na více místech těla a ze zjištěných hodnot se určuje podíl tukové tkáně na celkové tělesné váze. Obecně je daný určitý počet bodů a přesné označení míst měření, ale čím více těch bodů proměříme, tím kvalitnější výsledek získáme. Hodnota je však odvozena pouze z měření podkožního tuku, ale tuk není obsažen pouze tam. Nebezpečnější je tuk, který sice obaluje a tím i chrání vnitřní orgány, ale zvýšené množství už způsobuje vážné zdravotní problémy.Nevýhody: musí vám někdo ty hodnoty vzít. Díky tomu spousta trenérů od této metody odešlo. Kvůli možnosti chyb a nepřesného měření.Výhody: velmi levné na pořízeníDoufám, že vám to v něčem pomohlo, abyste měli přehled o tom jak, která metoda funguje. Hlavně si vyberte jednu metodu a u ní zůstaňte. Nepřehánějte to s měřením, jako každý týden. Nedělejte si příliš hlavu z daných čísel. Hlavně si kontrolujte, aby jste se posouvali k svému cíli.

10 DŮVODŮ, PROČ NENÍ KARDIO EFEKTIVNÍ PRO SPALOVÁNÍ TUKŮ

Přečíst celé ...
CO U MIMINEK NEPODCENIT

Přečíst celé ...
KOMPLETNÍ NÁVOD JAK NA REHABKU PO PLASTICE KŘÍŽOVÉHO VAZU

Přečíst celé ...
ALL PAIN, NO GAIN: PROČ NÁS VŠECHNY ZRADILA POSEDLOST INTENZIVNÍMI TRÉNINKY

Přečíst celé ...

Úvodní diagnostiku máš zdarma

Trénuj tak, aby to mělo smysl. Začneme úvodním diagnostickým tréninkem, podle kterého ti sestavíme plán na míru tvým cílům.

Diagnostika zdarma
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Chceš vědět ovšem, co se u nás děje?

Přihlas se k odběru newsletteru a budeš pořád v obraze. Neunikne ti žádná aktualita,
nový článek ani doporučení ke stravě či tréninku.