CO U MIMINEK NEPODCENIT

2/8/18
Tomáš Bartoš

Než se pustíme k samotnému tématu, nabízí se otázka, zda by tyto články neměli psát spíše fyzioterapeuti, kteří pracují s dětmi. A ano, určitě, měli by. Ale bohužel v Čechách je toho stále málo a jelikož teď máme kolem sebe spousty prcků, je s nimi i velká řada rodičů, kteří neví, kde tyto informace hledat, a k tomu ještě nepomáhá přístup pediatrů dohromady s fyzioterapeuty, ke kterým případně pediatři odkazují, a kde se okamžitě jede ve většině případů pouze „vojtovka“, rozhodl jsem se základní informace rozepsat i já.

Vychází se z vývojová kineziologie, ze které mám absolvované pro veřejnost nejznámější kurzy z DNS, tedy ze školy Koláře. Práce a studium všeho kolem pohybu lidí se věnuji přes 10 let, ale jelikož se vždy jednalo primárně o dospělé a nebo děti školkou či školou povinné. Po narození dcerky jsem absolvoval osobní schůzky s paní ohledně cvičení a správného nošení, protože mě ty věci zajímají a řeším je víc než ostatní, tak návštěvy s dcerkou u řady různých fyzioterapeutů tak, abychom znali všechny názory a způsoby doporučených cvičení apod. Z toho všeho budou informace vycházet.

Takže:

Rovnou na začátek, což je slyšet velmi často, je, zda je vůbec potřeba řešit nějaké cvičení a nošení hned od narození. Děti jsou na to přeci ještě moc malé, rodiče a babičky nic takového taky neřešili apod. Tady je hrozně důležité, abyste si všichni uvědomili, že pokud bude něco špatně ve vývoji prcka, tak to ani zdaleka nemusí mít okamžité následky. Lidské tělo je neuvěřitelné a dokáže si poradit s takovými věcmi, které kolikrát člověk nechápe. Každopádně tím, že váš prcek uhne ze správného vývoje a vy s tím nic neuděláte, zvyšujete výrazně procento možných neduhů v budoucnu. Není možné něco takového měřit. A samozřejmě najdeme případy kdy se lidi špatně stravují, měli chyby ve vývoji atd. a jsou naprosto v pořádku. Já z praxe, ale vidím, že k nám chodí pořád víc rodičů se svými dětmi, že je potřeba je dávat do kupy (ano určit za co můžou nesrovnalosti v prvním roce života vs další proměnné se nedá). Takže ano, správné nošení, hraní si apod. byste měli znát a používat. Prckovi tím můžete jen pomoct a kolikrát i sobě.

Co je tedy potřeba znát? Základní tabulku vývojovky, kterou většina zná, ale spousta používá úplně špatně. Stejně jako u všech vzorečků a tabulek jde o udělaný nějaký průměr. Tady začíná můj problém s většinou pediatrů a fyzioterapeutů, kteří jedou pouze „vojtovku“ na všechno. Řekněme, že máte prcka, který začne lozit po čtyřech v 6-ti měsících a podle tabulky to je brzo, je to tedy špatně? Ted je potřeba rozeznat dvě věci  a to, první dělá všechny ty věci správně? Pokud ano, je to v pořádku a jednoduše je nadané nebo opravdu hodně namotivované. Druhý opak, prckovi je 1 rok a neleze. Zase to je špatně? Opět by to nemělo být tak, že uslyšíte odpověď, že jste mimo tabulku a dostanete „vojtovku“ a čau. Ale najít důvod a říct si, zda jsou všechny ostatní polohy v pořádku. Na jednom DNS kurzu se takhle řešila velká laxita u holčičky, tudíž pro ní přejít do dalších poloh je mnohem náročnější, protože jí trvá déle než se svaly dostatečně posílí. Stačilo jí pouze dát víc času. Co to znamená pro vás? Znát, jak správně by všechny vývojové polohy měly vypadat a jak by je dítko mělo provádět a to kontrolovat. Velmi často, když dítě něco přeskočí a začne dělat něco mnohem dříve, tak je to většinou spojené se špatným provedením, v čem ho nechcete podporovat, ale spíš korigovat a napravovat pohybový vzor, pokud je třeba tak vracet dítko do nižší pozice.

TIP pro dospělé. Všechny pozice z vývojovky se neučte znát na oko, ale naučte se je sami odcvičit. Kdo máte bolavá záda apod. uvidíte, jak kolikrát poloha u tří měsíčního miminka je pro vás těžká a dál se jen tak neposunete.

S tím se dostáváme k nošení

Pokud se kouknete a proberete pořádně bod dva, tak je vám jasné, že vzpřímená poloha – sed, stoj, chůze jsou celkem daleko na stupnici vývoje. Je to kvůli náročnosti udržení správného držení těla. To je důvod, proč všechny šátky, golfky apod jsou prostě špatně. Pokud vaše dítě nevydrží dlouho sedět, tak je do vertikálních poloh prostě nedávejte. Samozřejmě se bavíme o dlouhém nošení, které se teď stalo tak populární. Rodiče děti kolikrát nevyndávají ze šátku ani doma. Šátek nebo skladný golfek vám má pomoct přejít s plnýma rukama do auta, do banky nebo někam, kde je spousta schodů. Ne tam mít dítě hodiny a hodiny a hodiny a potom s ním jít v šátku tančit. Nejčastější argument je, že to přeci v Africe dělají pořád a tento článek použiju rovnou ke sběru informací. Všichni, kteří to tvrdí, bych chtěl poprosit o data o tom, jak dlouho v tom děti jsou a v jakém poměru je poloha člověka, které dítko takto nosí. Já si totiž osobně myslím, že ve výsledku totiž tráví obrovské množství v předklonu, protože často pracují (proto i umístění na zádech a ne vpředu) a ve výsledku dítě ve vertikální poloze není zdaleka tak dlouho.

Denní režim

Stejně jako fyzioterapeut nejsem ani psycholog, ale podle mě je pro správný vývoj potřeba, aby děti měly daný režim, který jim pomáhá se orientovat v čase, kdy se co děje. Důvod je ten, že pokud je každý den jiný, tak dítě má ve všem chaos a tudíž se zvyšuje také hladina stresu, která může ovlivňovat kvalitu/délku nebo obojí, spánku, funkci mozku, tedy učit se a vnímat nové věci. U podnikatelů tato představa nebude tak cizí. Ale představte si svůj měsíc. Všechny svoje náklady od hypotéky po jídlo a k tomu vaše příjmy. Tak a teď si vezměte, že to, jak dostanete vaše celkové měsíční příjmy, nebudete vědět. Jeden den to bude 100kč každou hodinu, pak týden nic, pak 10000kč v sobotu atd. Byl by to velký stres a nic příjemného na každodenní fungování. Spousta lidí podle mě zapomíná, že děti všechno vidí poprvé. Teď o víkendu jsme se akorát bavili nad tím, jak dcerka objevovala šišky a trávu a jak se toho bála a zkoumala, co to je a tak je to se vším. Pokud se aspoň v základních věcech udělá režim, dítě se uklidní a i následné cvičení/hraní je efektivnější.

Kojení

Ne vždy je možnost kojit, ale dnešní trend, že matky nechtějí kojit, je stejně šílený jako před nějakou dobou chtěli všichni rodit císařem. To, že se vrátit po císaři zpět na 100%, co se týče funkčnosti břicha apod., je sakra náročné oproti klasickému porodu, asi nikoho netrápí. Různé studie, které se zabývají mikrobiomem a bakteriemi v těle, považují z tohoto hlediska porod císařem jako špatný pro správný vývoj bakteriálního spektra v těle. Je velká řada studií, které se dělaly po dlouhou dobu a mají vzorky velkých počtů dětí, které dokazují, že kojení napomáhá nejen s tvorbou imunity, ale dokonce se zvýšenou inteligencí (tady by se dalo obrovsky polemizovat samozřejmě výběr dětí/rodin do studií atd.) proč to píšu je, si uvědomit, že kojení je opravdu důležité pro vaše dítě. A pro ty, které kojí, je tady další problém, a to tlak na to co nejrychleji zhubnout. Mateřské mléko obsahuje velké množství tuků, je tedy potřeba ve stravě za prvé tuky přijímat a za druhé neřítit se do opravdu striktní redukčních diet. A pro jistotu další info – https://news.vanderbilt.edu/2017/08/20/sugars-mothers-milk-antibacterial-agents/amp/

Tak jdeme tedy prakticky na různé části a na co si dát pozor:  Jak jsem psal výše, nechci moc používat měsíce, takže půjde obecně dál

  1. Nezvedat miminka přímo vzhůru, ale používat navalení (nejznámější p. Kiedroňová má svoje názvy, stejně jako jich můžete znát mnohem víc) střídavě přes jednu a druhou stranu. Při pokládání vždy hlídat hlavičku.
  2. U prvního vzpřímení chcete, aby dítko bylo opřené o lokty a nedocházelo opět k velkému prohnutí v zádech,  ve stejné době si pořád hlídat, zda se nezačíná prohýbat do luku apod. To je pouze v pořádku kolem 5tého měsíce, kdy mimča dělají takzvaně letadélko. Jinak si na velké prohýbání dávejte pozor. U hraní si na bříšku zase sledovat zkřížený vzor (ruka-noha). Zezačátku je normální, že po dobu klidně i dvou týdnů je upřednosněná pouze jedna ruka pro hraní. Zkřížený vzor můžete vidět na obrázku a je to věc, kterou potom už budete hledat a hlídat po dlouhou dobu.
  3. Otáčení ze zad na bříško. Opět kontrolovat, že se neotáčí pomocí záklonu. Při otáčení je potřeba, aby byla aktivní noha/nohy. V době, kdy se už otáčí, můžete prckům pomoci vždy například při přebalování, kdy je na jednom i druhém boku chvilku necháte, aby se podpořilo posílení bočního břicha.
  4. Vzpřímení, kdy je dítko na celých rukách. Tady bych si už dal i pozor, pokud se budou dlaně pořád držet přivřené nebo bude palec pořád vevnitř. Na zádech zvedání nožiček a hraní si s nimi.
  5. Následuje šikmý sed, u kterého jde spíš o plus mínus si hlídat čas, kdy by na něj mělo dojít. Spoustu dětí, se kterými jsem se setkal, ho přeskakují, než že někdo, kdo už ho dělá, v něm má nějaké zásadní chyby.
  6. Druhé vzpřímení a tedy postavení se na všechny čtyři. Dáváte si pozor na polohu kyčlí a spodních zad, pokud se začnou pohupovat na všech čtyřech a v části, kdy se přibližují k patám se jim zabalí zadeček a zakulatí spodní záda, je to špatný vzor. Opět dáváme pozor na zkřížený vzor. U prohýbání se naopak zamyslete, zda jenom nechce koukat někam hodně nahoru a tudíž si musí pomoct i prohnutím v zádech. Ve stejnou chvíli může přijít sed. Tady spíš jen upozorním ne na sed, ale sezení v kleku. Kdy si děti sednout mezi nožky. To není dobré na kyčle a určitě byste je v tom neměli nechávat sedět a hrát si.
  7. Při zvedání se je potřeba hlídat, zda se zvedá přes nakročení jedné nohy. Tedy na co si dáváte pozor je, že se dítko nezvedá vytažením rukama jakoby přes špičky na obou nohou naráz.
  8. Chůze pomocí držení kolem nábytku neznamená, že je dítko připravené chodit. Pořád v tuto chvíli netahejte děti za ruce. Když už , tak ať se děti drží vás, aby když nemůžou, stejně jako u nábytku, tak se pustí. Ne že čas chození určujete vy.
  9. Pak už je tu pouze zvedání se ze všech čtyřech do dřepu a z toho pomocí dřepu do stoje.

Závěrem bych jen rád zmínil, že je fajn se základních pravidel držet, ale rozhodně je velmi důležité, aby byla máma v pohodě a i při učení se nových poloh a cviků s dítětem vše dělala formou hry. A pokud si rodiče nejsou jistí, nikdy není na škodu mít více názorů, tedy zajít k více odborníkům. No asi to nejdůležitější je věta, která se opakuje všude, každé dítko má své tempo a čas a není potřeba ho zbytečně do věcí tlačit.

Autor:

[simple-author-box]

10 DŮVODŮ, PROČ NENÍ KARDIO EFEKTIVNÍ PRO SPALOVÁNÍ TUKŮ

Přečíst celé ...
CO U MIMINEK NEPODCENIT

Přečíst celé ...
KOMPLETNÍ NÁVOD JAK NA REHABKU PO PLASTICE KŘÍŽOVÉHO VAZU

Přečíst celé ...
ALL PAIN, NO GAIN: PROČ NÁS VŠECHNY ZRADILA POSEDLOST INTENZIVNÍMI TRÉNINKY

Přečíst celé ...

Úvodní diagnostiku máš zdarma

Trénuj tak, aby to mělo smysl. Začneme úvodním diagnostickým tréninkem, podle kterého ti sestavíme plán na míru tvým cílům.

Diagnostika zdarma
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Chceš vědět ovšem, co se u nás děje?

Přihlas se k odběru newsletteru a budeš pořád v obraze. Neunikne ti žádná aktualita,
nový článek ani doporučení ke stravě či tréninku.