Jak si vybrat trenéra

29/12/18
Bartoš

Na téma – „jak si vybrat osobního trenéra“ existuje spousta článků a tipů, jak si vybrat toho nejlepšího. Já bych se rád soustředil pouze na několik bodů, které lidé často opomíjejí a přitom patří k jedním z nejdůležitějších:

Velké komerční fitko = kvalitní trenéři

Toto patří mezi nejčastější názor, s kterým jsem se setkal. Lidé přijdou do velkého fitka a rovnou si to spojí, že každý trenér v tomto fitko bude kvalitní. Bohužel tomu tak není. Ano určitě, stejně jako kdekoliv jinde tam také najdete kvalitní trenéry, ale také ty co buď úplně začínají anebo prostě a jednoduše nejsou dobří. Důležité je si uvědomit, že trenéři všem fitkám vydělávají peníze. Trenér nemůže přijít do fitka představit se a začít si hledat klienty a trénovat. Danému fitku musí vydělávat peníze a bohužel kvůli tomu spousta fitek neinvestuje peníze a čas do zlepšování kvality trenérů, ale do schopnosti tréninky především prodávat. Spousta z vás si teď určitě vybaví, jak sedí u stolu s trenérem a vyplňuje úplně stejný dotazník jako další 3 lidi u vedlejších stolů. A prochází celým připraveným cyklem úvodní hodiny k členství J Paradoxně, je to také ale výhoda. Díky určitým specifickým postupům, které má každé větší komerční fitko, to trenéry nutí procházet s vámi určitou administrativu a tudíž je téměř stoprocentní, že budou vědět váš zdravotní stav a další věci, aby se vám při tréninku nemohlo nic stát.

Vzhled trenéra

Spousta lidí se pořád soustřeďuje na to, jak trenér vypadá. Samozřejmě nebavíme se tady o tom, jestli k vám přijde chlápek s kocovinou potom, co se před 10 min. probral v autě na parkovišti před fitkem. To, jestli je určitý trenér/trenérka vypracovaný a má perfektní postavu neznamená, že to jsou kvalitní trenéři, kteří vám umí pomoct. Uvědomte si, že špičkoví sportovci v jakémkoliv sportu, mají trenéra. Vyhrávají závody, dělají rekordy a stejně se netrénují sami a dost možná nikdy ani trenéři nebudou. Trénuje je někdo, kdo mnohdy ani nedosáhl takových výsledků, jako oni. Další extrém jsou trenéři, kteří si svoje tělo vypracovali, ale dál se moc nevzdělávají (toto je čím dál častější. Někdo trochu zhubne nebo se naučí nějaký princip stravování a hned jde radit ostatním a trénovat lidi). Tady většinou bývá problém, že pokud nespadáte do podobného tělesného typu, tak vám trénink nic nedá, protože tyto trenéři umí trénovat jenom sebe a danou stavbu těla.V neposlední řadě je důležité si uvědomit i to, že ne každý trenér musí mít hlavní cíl kulturistiku či její varianty. Může dělat strongmana, atletické disciplíny, vzpírání - sportovních oborů najdeme strašně moc. Tudíž jeho stavba těla a to jak vypadá, nebudou takové, jako u kulturistů, kde jejich cíl je vzhled a správné propozice těla. Vzděláním a praxí však může být, úplně bez problémů, lepší trenér na zvýšení síly, objemu, zpevnění,… než někdo, kdo dělá kulturistiku. Pokud samozřejmě chcete na prkna, nebo se chcete dostat do reprezentace v atletice, pak je ve vašem zájmu si najít toho nejlepšího trenéra, který se na daný sport specializuje.Trenér by vám však měl být sympatický a měli byste si s ním rozumět a bez problémů komunikovat tak, abyste spolu mohli fungovat delší dobu. Což se nemusí slučovat s tím, jakou má kvalifikaci a kolik toho umí. Pokud tomu bude naopak, způsobí to akorát to, že se oba budete na trénincích trápit a dosáhnete malých nebo žádných výsledků.

Trenérská minulost

Proč je pro vás minulost trenéra důležitá? V bodě 2) jsem napsal, že i když určitý sport někdo dělal i na vrcholové úrovni nemusí to znamenat, že bude super trenér. Důležitá a přínosná informace pro vás je, že ten člověk nějaký sport dělal a vyzkoušel si na svém těle za tu dobu spoustu různých cviků, tréninků a metod. Takže i bez jakýchkoliv kurzů a školení je pořád teoreticky dál, než někdo, kdo nikdy sport nedělal a řekl si, že by to mohlo být fajn, tak si jde udělat kurz a za pár týdnů je z něj trenér bez toho, aby měl za sebou roky cvičení, zkoušení, pozorování - co jaký cvik dělá, jaké tréninkové metody fungují a nefungují, jaké jsou jejich výhody a nevýhody apod. V dnešní době si můžete trenérský kurz koupit za pár korun přes slevové portály a kontrola kvality absolventů těchto rekvalifikačních kurzů je téměř nulová. Pokud si daní trenéři svoje vědomosti nerozšiřují, nezkouší,……, ale mají pouze takovýto kurz tak se z vás stávají takový jejich pokusný králíci.

Přístup k tréninku

Spousta lidí říká, že je to poprvé co jdou cvičit a neví, jak poznat, jestli je trenér dobrý nebo špatný. Kromě bodů výše zmíněných by mělo být pravidlo, že se budete ptát. Pokud vás něco zajímá, trenér by neměl mít vůbec žádný problém vám určité věci vysvětlit a úplně bez problémů vám popsat všechny důvody proč děláte, co děláte. Spíš byste měli mít problém ho zastavit, protože se konečně někdo zeptal a projevil zájem o všechny ty nudné principy - proč je trénink, stravování, mobilizační věci - postavené a prováděné určitým způsobem J K tomu se pojí další věc a to je chování trenéra. Vždy byste měli mít pocit, že je tam trenér pro vás a že se o vás zajímá. Jak o váš zdravotní stav, vaše cíle, ………. A podle všech těchto věcí připravuje program přímo pro vás, aby vám to vyhovovalo a dosáhlo se tak co nejrychleji výsledků, po kterých toužíte. Pokud dostanete očividně předtištěný papír tréninku A, B nebo C s jídelníčkem A, B tak je to špatně.Opět pouze taková odbočka. I v tomto případě existuje extrém. A to jsou trenéři, kteří vědí úplně vše, a sice vám na vše odpoví, ale většinu věcí si kolikrát vymyslí během mluvení. Stejně jako já tak i další trenéři se snaží vzdělávat, aby měli co nejširší záběr, ale vždy budou mít určitou věc mnohem silnější než jinou. Nikdy v ničem nemůžete být nejlepší profík na vše. Platí to v zaměstnání a úplně stejně, ba dokonce ještě víc to platí ve sportu. Krásný příklad jsou desetibojaři. Patří v desetiboji ke špičce, ale v každé té samostatné disciplíně by od sportovců, co se zaměřují pouze na tu jednu disciplínu, dostali nakopáno :-) Takže i u trenérů jsou věci, které třeba neznají perfektně, nebo nedělali v tomto druhu sportu tréninky. Neznamená to, abyste se na ně vykašlali. Myslím si, že je odpovědností a dokonce povinností trenéra vám říct, že pro určitý sport zatím nikoho nepřipravoval, ale že ví jak na to a chtěl by do toho s vámi jít - tak proč ne. Každopádně na všeználky bych si dával pozor.

Doporučení a očekávání

Tady to pro změnu zase trochu otočím na vás. Ať už se jedná o doporučení od někoho, nebo o negativní zkušenosti , musíte si vždy uvědomit, zda daný člověk měl stejné cíle a odhodlání jako vy. Šlo mu o to mít možnost u kafe říkat, že má trenéra a přitom cvičit nehodlá jenom se nechá protáhnou apod. Vždy si srovnejte, zda s těmi, co se srovnáváte v cvičení, jste na stejné vlně a nasazení k tomu něco změnit a něčeho dosáhnout, protože váš kamarád/kamarádka mohli mít skvělého trenéra, s kterým si chodili jenom pokecat a za 14 dnů došli jednou včas, 2x o 30min pozdě a zbytek zrušili. Potom se nemůže nikdo divit, že se nikam nedostali (u srovnávání výsledků by mělo platit to samé. Řešit, že 190cm vysoká ženská hubne a buduje si svaly jinak dlouho než 150cm, nemluvě o případných změnách v stereotypu klasického života, metabolismu a genetických dispozicích je prostě nesmysl).

Výsledky tréninku

Pokud už trenéra máte a řešíte, jestli tedy máte požadované výsledky nebo ne, je potřeba se také ale zamyslet nad sebou a ne vše házet na trenéra. Nežije s vámi a netráví s vámi každou hodinu vašeho života. Musíte si šáhnout i do svého svědomí, jestli dodržujete jídlo, jak jste se domluvili, jestli se snažíte třeba více odpočívat a nejste místo toho 3x týdně někde na party. Jestli děláte na tréninku to, co vám trenér řekne, anebo jenom vymýšlíte extra pauzy, chodíte pozdě a nedáváte tréninku 100%. Všechno tohle jsou věci, které ovlivňujete vy a pokud je neděláte pořádně a kašlete na to, tak můžete mít nejlepšího trenéra na světě a výsledky mít stejně nebudete.

Poslední a asi nejzásadnější bod – podceňování důležitosti kvalitního trenéra

Téměř každý v téhle době funguje na doporučení a ověřování kvality. Ať se jedná o maséra, fyzioterapeuta anebo doktory či jakékoliv jiné věci jako auta,…... Bohužel spousta lidí toto neřeší u trenérů. Musíte si uvědomit, že se jedná o cvičení, které když je prováděno špatně, vám nepřinese jen tížené výsledky a ztrátu času, ale může velmi jednoduše jakýkoliv aktivní život ukončit úplně. Už tolikrát jsem slyšel jak lidi, co si vzali trenéra, skončili s vyhřezlou plotýnkou a podobné šílené příběhy. Chcete řešit a zlepšit stav vaše tělo ať tím, že budete lépe jíst, cvičit, lépe spát, obecně si snižovat stres. Pokud si vybíráte kvalitní fyzioterapeuty, doktory, maséry, kvalitní potraviny k jídlu, nepodceňujte si vybrat kvalitního trenéra.Protože jak jsem psal – „trenéři mají tu schopnost vám změnit život a to jak pozitivně tak velmi negativně. Vaše zdraví patří k těm věcem, co máte jenom jedno a i když se dá opravit v téhle době spousta věcí, fungovat například po operaci zad není to nejlepší, co se vám v životě může stát :-)“Autor:[simple-author-box]

10 DŮVODŮ, PROČ NENÍ KARDIO EFEKTIVNÍ PRO SPALOVÁNÍ TUKŮ

Přečíst celé ...
CO U MIMINEK NEPODCENIT

Přečíst celé ...
KOMPLETNÍ NÁVOD JAK NA REHABKU PO PLASTICE KŘÍŽOVÉHO VAZU

Přečíst celé ...
ALL PAIN, NO GAIN: PROČ NÁS VŠECHNY ZRADILA POSEDLOST INTENZIVNÍMI TRÉNINKY

Přečíst celé ...

Úvodní diagnostiku máš zdarma

Trénuj tak, aby to mělo smysl. Začneme úvodním diagnostickým tréninkem, podle kterého ti sestavíme plán na míru tvým cílům.

Diagnostika zdarma
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Chceš vědět ovšem, co se u nás děje?

Přihlas se k odběru newsletteru a budeš pořád v obraze. Neunikne ti žádná aktualita,
nový článek ani doporučení ke stravě či tréninku.