JAK NA VZDĚLÁNÍ Z POZICE TRENÉRA

2/8/18
Bartoš

Jelikož jsem dostal už hodně dotazů, na jaký kurz jít a následně, jak jsou ty kurzy hodně drahé, rozhodl jsem se vše dát do kupy, protože vzdělávat se dá i v případě, kdy se nemusí utrácet desítky tisíc za různé semináře. Já se ročně pohybuji v poslední době kolem 100 tisíc a to se zdaleka neúčastním spousty seminářů a workshopů, na kterých bych rád byl.Primárně pro trenéry, kteří začínají jít z fleku na kurz za 14-30tis, je nemyslitelné, když mají sotva pár prvních klientů. Na druhou stranu byste měli brát vzdělání jako číslo jedna, protože se tím dokážete oddělit od většiny trenérů a jelikož se zvyšováním vzdělání přichází i větší porozumění celé problematiky a dosahování lepších výsledků s klienty, tak také práci, se kterou se budete moct živit i přesto, že obchodní schopnosti nebudou vaší silnou stránku. Na svoje první zahraniční kurzy jsem si bral dokonce úvěr, abych mohl zavřít, odletět, zaplatit ubytko a jídlo, ale ve výsledku se mi to mnohokrát vyplatilo. Což nechci určitě nabádat k tomu si brát půjčky kvůli seminářům, spíš opravdu zdůraznit, jak vážně byste vzdělání měli brát. Abyste nedělali stejné nebo podobné hovadiny, jako třeba na úvodní fotce spolu s napodobováním odpalů apod.. Každopádně je nutné podotknout, že jak vašim stávajícím, tak budoucím klientům, je to z velké části ukradené, jaké vzdělání máte. Pokud se nebavíme o klientech se zdravotními problémy, kteří na to už koukají více.Ze začátku máte v dnešní době úplně neuvěřitelné možnosti, kde čerpat informace zcela zdarma. Kvalitní obsah blogů, podcastů či videí je obrovský a vám stačí nad jen trávit čas. Horší zpráva je, že pro velkou většinu obsahu to chce znát angličtinu a pokud jí neumíte, chce to na tom začít pracovat.Mám už svoje cesty a zdroje, kde čtu a hledám vše primárně v angličtině. Tudíž se může stát, že nezmíním nějaké další dobré stránky v češtině či slovenštině, ale jednoduše o nich nevím. Pokud je nějaký dobrý, tak mi ho napište. Aspoň si pročtu nové věci v češtině a potom přidám.Pro čtení používám aplikaci Pocket, kde když najdete články, které chcete číst a nemáte zrovna čas číst se do toho pustit, tak si to uložíte. Máte k tomu přístup všude, kde máte aplikaci a jak někde čekáte, kde není signál, pořád máte, co číst, protože je to v telefonu uložené offline.Takže nejdřív české:

Zahraniční:

na čtení je toho samozřejmě mnohem víc, ale na těchto třech najdete spousty jmen a můžete se potom už odpíchnout na jejich soukromé blogy apod.Podcasty:určitě chcete kouknout na youtube na Iraki Nutrition a Elitefts primárně pro záznamy ze spousty seminářů apod.Na podcasty já osobně používám Podcast Addict a mám je tak pořád sebou v telefonu, jak někde jedu déle, mám co poslouchat.

 • stop chasing pain
 • the bret contreras podcast
 • the tim feriss show
 • renegade radio with jay ferruggia
 • the strength coach podcast
 • complete human performance

Toto je úplně zdarma a pokud jako trenéři začínáte, máte na stovky hodin čtení, sledování a poslouchání vystaráno.Potom se dostáváme ke kurzům, které jsou zdarma a to je — coursera.org kde se dají najít dobré přednášky.Dál se dostáváme ke knihám, na kterých se dá ušetřit díky možnosti kupování elektronických verzí, které byste určitě měli mít na seznamu, opět od těch, kteří jsou v češtině.

 • Science and Practice of Strength Training – V. Zatsiorsky – Silový trénink praxe a věda je česká verze, kterou jsem zatím rychle prošel a měl by to být povedený překlad takže pro všechny co mají problém s angličtinou super volba + stojí v porovnání s originálem pakatel
 • Mechanika zad – Stuard Mcgill – Anglicky druhá kniha Low Back disorders
 • The Black Book of Training Secrets – Christian Thibaudeau
 • Starting strength – Mark Rippetoe
 • The Dinosaur Strength Training Notebook – Brooks Kubik
 • Naked Warrior – Pavel Tsatsouline
 • Burn The Fat Feed The Muscle – Tom Venuto
 • Functional training for sports – Mike Boyle
 • Training Secrets – Vince Gironda
 • The Poliquin Principles – Charles Poliquin
 • Assessment & Treatment of Muscle Imbalance The Janda Approach – Phillip Page, Clare Frank, Robert Lardner
 • Becoming a Supple Leopard – Kelly Starret
 • Mma conditioning – Joel Jamieson
 • Training for speed – Charlie Francis
 • Movement -Gray Cook
 • Tady většinou najdete doporučení na Supertraining což za mě je šílená kniha. Četl jsem jí 2 roky a stejně jsem jí nikdy nedočetl, protože jsem se furt vracel a pročítal znova, abych vše pochopil. Za mě mnohem lepší po praktické stránce je Special Strength Training: Manual for CoachesDr. Yuri Verkhoshansky
 • Anatomy Trains – Thomas W. Myers

Pak můžeme pokračovat do nekonečna, ale tohle je za mě dobrý základ.Další na řadě jsou semináře. V dnešní době je obrovské množství internetových kurzů. A spousta lidí na ně nadává, za mě je to super a mám je radši než klasické semináře.Důvody proč:

 1. všechny jsou anglické a čím jsou odbornější, tím pro mě ideálnější, že si můžu jakoukoliv část pustit znovu případně si dohledat informace
 2. můžu si například dvoudenní seminář načasovat jak potřebuji. Takže nemusím rušit tréninky nebo přijít o čas s mojí rodinou
 3. U velkých seminářů apod., kde je hodně lidí, si většinou stejně pořádně s přednášejícím nepopovídáte, u online produktů velmi často fungují na emailech a tudíž máte i odpovědi na otázky, které vám během kurzu naběhnou. Pro mě opět mnohem lepší varianta, jelikož otázky mám až pár dnů po kurzu, kdy se mi vše uleží nebo když znovu procházím materiály.
 4. levnější cena, kdy není potřeba brát si volno z práce, platit cestu, ubytování
 5. máte daný produkt napořád, tudíž se k němu můžete kdykoliv vrátit. Ze seminářů máte případně co si něco málo natočíte, zápisky, ale ne záznam celého semináře.

Tak jaké online produkty stojí za to:

Opět jako u všeho jich je obrovské množství. Z toho výběru byste ale měli vždy odejít s novými vědomostmi.Z klasických kurzů kam jít v Čechách:

Zahraniční nebudu vypisovat, protože jich je miliarda. To bych rád doplnil o to, že certifikace se staly dost hitem poslední dobou a je tak potřeba dávat pozor, za co dáte peníze. Kurzy a certifikace teď opravdu dělá úplně každý a to, že je to americký trenér se nerovná, že to bude mít danou kvalitu.Na závěr bych chtěl jen doplnit, že i když je všechno vzdělávání hodně důležité, tak nezapomínejte na to, že musíte taky lidi trénovat a podle mě byste měli trénovat i sami sebe. Pouze velká kupa teoretických znalostí nedělá z nikoho kvalitního trenéra, ale kvalitního teoretika. Až v praxi zjistíte, že spousta věcí funguje na každého jinak a že se nemůže vše tlačit do obrázku z učebnice.Pokud víte o stránkách nebo kurzu, který by měl být zmíněný, určitě mi napište

?

Autor:

[simple-author-box]

10 DŮVODŮ, PROČ NENÍ KARDIO EFEKTIVNÍ PRO SPALOVÁNÍ TUKŮ

Přečíst celé ...
CO U MIMINEK NEPODCENIT

Přečíst celé ...
KOMPLETNÍ NÁVOD JAK NA REHABKU PO PLASTICE KŘÍŽOVÉHO VAZU

Přečíst celé ...
ALL PAIN, NO GAIN: PROČ NÁS VŠECHNY ZRADILA POSEDLOST INTENZIVNÍMI TRÉNINKY

Přečíst celé ...

Úvodní diagnostiku máš zdarma

Trénuj tak, aby to mělo smysl. Začneme úvodním diagnostickým tréninkem, podle kterého ti sestavíme plán na míru tvým cílům.

Diagnostika zdarma
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Chceš vědět ovšem, co se u nás děje?

Přihlas se k odběru newsletteru a budeš pořád v obraze. Neunikne ti žádná aktualita,
nový článek ani doporučení ke stravě či tréninku.