HLAVNÍ PROBLÉM CROSSFITU? CROSSFIT

2/8/18
Bartoš

Hlavní důvod, který mě donutilo napsat tenhle článek, je fakt, že téměř úplně každý, kdo přijde do gymu, kde nejsou stroje, se přijde zeptat: „a vy tady děláte ten crossfit?“ A protože se tomu už musím smát, rozhodl jsem se to vše sepsat a udělat v tom trochu pořádek.Tak úplně na začátek, co to ten crossfit vůbec je .Na netu najdete spoustu zázračných popisků, které většinou už v tom popisku popírají základy správného tréninku. CrossFit byl navržen v roce 1995 bývalým gymnastou Coachem Gregem Glassmanem v Santa Cruz v Californii. Začalo to jako silový a kondiční program pro lokální policejní složky a hasiče, který začal uveřejňovat na internetu. Za mě, je to v dnešní době především značka, která je spojená ještě s reebokem. Vyloženě říct, co je crossfit trénink a co není, se už v dnešní době vlastně podle mě ani nedá a hned si řekneme proč. Každopádně asi můžete říct, že se bude jednat o WOD složený z prvků gymnastiky, vzpírání a pak vlastně čehokoliv dalšího co vás napadne.Hned na začátek je důležité napsat, že stejně, jako všude jinde, je důležité, kdo crossfit trénuje. Ve světě i na pár místech v Čechách jsou lidi, kteří se snaží to dělat správně, a proto k nim může chodit obrovská sorta lidí, protože kolikrát se prvky, které se často v dnešní době spojují s crossfitem, jako vzpíraní nebo gymnastika, nepoužívají. Proto za mě crossfit už je pouze značka, kterou lidi vyhledávají.Proč my crossfit neděláme a je vše kolem crossfitu špatně, pokud nemáte štěstí na kvalitního trenéra?Nejdřív to pozitivní:

 • Crossfit jako takový celosvětově dělá obrovskou službu v jedné důležité věci. Ukazuje, že činky a ženy opravdu neznamená problém, ale naopak. A přeci jenom se zvyšuje počet ženských, které se přestávají bát používat zaváží a nemusíme o tom vést dlouhou diskuzi, že opravdu nebudou větší jak jejich chlap.
 • Zvýšil obrovským způsobem zájem a sledovanost vzpírání, což byl sport, který z hlediska popularity na tom nebyl už moc dobře. Co u tohoto bodu pořád moc dobře nechápu, je fakt, že jak crossfit, tak i street workout, který má taky obrovský boom, nemají podobný vliv o zájem a sledovanost tradiční gymnastiky.
 • Je to celosvětově sledovaný způsob cvičení, který neukazuje, že si stačí pustit doma dvd a před tv něco hopsat a tím získat pocit, že budete mít postavu jak z komiksu.
 • Atmosféra v crossfit gymech je většinou opravdu perfektní, což má i trochu společného s prvním bodem v negativních věcech, ale to na věci nic nemění.

Teď, co je za mě negativní, a proč crossfit jako takový nepoužívám.

 • Všechny WODy a mentalita kolem crossfitu je přesný opak toho, že by se člověk měl snažit najít způsob, který je co nejlehčí proto, aby dosahoval výsledků. Co tím myslím. Správně by měl někdo začít cvičit třeba 2x týdně a přestat pít sladké nápoje, což by stačilo na to se někam posunout a až by to nebylo dost pokračovat dál. Toto vede k tomu, že má člověk obrovské množství dlouhodobého progresu a udržení si dosahování výsledků. Časté naskakování do hardcorových tréninků, teď budu chodit 6x týdně a pojedu dietu, kde si vážím každé jídlo, vede k tomu, že spousta lidí se pořád točí v kruhu, protože po pár měsících jsou z toho vyřízený a budou zase 3 měsíce nic nedělat než zase skočí do něčeho dalšího.
 • Stejně jako bod výše, tak i tento bod, jsou samozřejmě pořád velmi závislé, jak jsem psal na začátku, na člověku, který dané tréninky připravuje, ale z obrovské části jsou spíš ti špatní trenéři než dobří. Necvičí se spousta velmi kvalitních a důležitých cviků z pohledu celkové rozvoje, zdraví apod.
 • Gymnastické cviky nebo kolikrát základní cviky s vlastní vahou, které jsou překopané technicky do forem, kde je možné provádět desítky a desítky opakování. Zase pořád platí to samé dokola. Pokud u normálních lidí nebude na místě člověk, který si dá tu práci (která může klidně trvat rok a déle), aby na to daného cvičence/cvičenkyni připravil po stránce mobility a stability, je to další část tréninku, kde si člověk říká o zranění minimálně z dlouhodobého hlediska.
 • A za mě úplně hlavní bod a to je vzpírání. Podle mě je pouze pár skupin lidí na celém světě, které by měly vzpírat:
 1. vzpěrači
 2. crossfitáci, kteří to berou vážně, a chtějí se účastnit závodů
 3. děti i pouze z pohledu silové a kondiční přípravy, i když budou dělat úplně jiné sporty nebo se jen tak hejbat
 4. stejně jako u každé činnosti lidi, kteří se chtějí naučit vzpírat ať už mají důvod, že je to baví, zajímá nebo nevím, jaký může být ještě důvod

Nikdo jiný vzpěračské cviky nepotřebuje. Naprostá většina elitních sportovců nepoužívá vzpěračské cviky. Důvod je úplně stejný, proč je nepoužívám já. Vzpírání je jedno z technicky nejnáročnějších cvičení, které si můžete vybrat. A nese sebou také celkem vysoké riziko zranění. Kromě obrovského množství času na učení se techniky je potřeba mít dostatečnou mobilitu, aby se cviky mohly provádět správně a nehrozilo zranění. V dnešní době naprostá většina lidí nemá dostatečný rozsah v ramenou díky hornímu zkříženému syndromu, a proto jakékoliv tlaky nad hlavu, natož trhy s činkou nepřipadají v úvahu. U sportovců, kteří používají ruce primárně jako baseballisti hlavně nadhazovač, quarterback v americkém fotbalu například apod. se s vrškem těla zachází ještě úplně na jiné úrovni. A ten hlavní důvod, proč mi nestojí za to s někým řešit pořád dokola techniku, je to, že je spousta možností, jak dosáhnout stejného výsledku z použití vzpěračských cviků, které jak z pohledu učení, tak rizika zranění, jsou na úplně druhé straně rovnice. A hlavně crossfit tomuhle dává korunu tím, že tyhle obrovsky technicky náročné disciplíny úplně běžně chystá lidem dělat po desítkách opakování.Takže shrnutí. Vím, že v tom můžete mít zmatek, protože díky reeboku se crossfit už dělá pomalu i v každém komerčním fitku. A jelikož v ČR ani na Slovensku se skoro nikomu nechtějí platit licence a dělat si jejich certifikace vlastně ani názvy crossfit gym moc nevidíte, ale různé varianty názvů. Ale místnost, kde nejsou stroje, neznamená, že se tam dělá crossfit. Pořád je dost míst, které prostě používají to, co je potřeba pro jejich klienty. Jestli je to rehabilitační cvičení, těžké dřepy nebo swingy s kettlebellem. Pokud chcete začít chodit na crossfit, vybírejte si opravdu pozorně, kam půjdete. Za mě by v tom místě měli mít speciálku na vzpírání nebo nějaké soukromé nebo semi-privátní hodiny, kde vás to ze začátku budou učit s násadou od koštěte a prázdnou tyčí a ne že vás hned hodí na 50xpřemístění. Dotazník, otázka, cokoliv, kde se budou zajímat o vás zdravotní stav, předchozí zranění určitě by bylo super.Autor:

[simple-author-box]

10 DŮVODŮ, PROČ NENÍ KARDIO EFEKTIVNÍ PRO SPALOVÁNÍ TUKŮ

Přečíst celé ...
CO U MIMINEK NEPODCENIT

Přečíst celé ...
KOMPLETNÍ NÁVOD JAK NA REHABKU PO PLASTICE KŘÍŽOVÉHO VAZU

Přečíst celé ...
ALL PAIN, NO GAIN: PROČ NÁS VŠECHNY ZRADILA POSEDLOST INTENZIVNÍMI TRÉNINKY

Přečíst celé ...

Úvodní diagnostiku máš zdarma

Trénuj tak, aby to mělo smysl. Začneme úvodním diagnostickým tréninkem, podle kterého ti sestavíme plán na míru tvým cílům.

Diagnostika zdarma
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Chceš vědět ovšem, co se u nás děje?

Přihlas se k odběru newsletteru a budeš pořád v obraze. Neunikne ti žádná aktualita,
nový článek ani doporučení ke stravě či tréninku.