Diagnostika a krevní rozbor z fotky

29/3/22
Bartoš

Dostal jsem informace o „článku“ na sociálních sítích o shazování váhy na závody, tady konkrétně MMA. Různé bojové sporty mají různá pravidla pro váhu, a tudíž je důležité nezapomínat na tu část o MMA. Protože práce s vodou se například používá také v kulturistice a podle časování a finálním pravidlům se budou postupy a obecná doporučení vždy lišit. Článek si můžete přečíst níže od autorky příspěvku, Viky Bulinové. Jelikož se podle všeho o toto téma zajímá, je za nás důležité se k celé věci ohledně jejího příspěvku vyjádřit. Pokračovaní pod jejím textem.

V první řadě bych rád dodal, že téma a o to více, pokud by byla edukace mířena specificky do oblasti amatérů, je super. A není to tak dlouho co jsem přednášel a řešili jsme toto téma s amatéry v Gorile jak z mma tak juda. Problém nastává ve chvíli, kdy je celý příspěvek napsaný na základě fotky. Nikdo nás před napsáním výše zmíněného nekontaktoval. Ani přímo Matouše ani hlavního trenéra Pepu Krále a ani mě, jako silové a kondičního trenéra, s tím, že zároveň nastavuji dietu. Krom fotky ze sociálních sítí pro dedukci stavu sportovce použila vytrženou větu z nějakého rozhovoru. Což u člověka, který by měl znát postupy pro tvorbu studií, statistiku atd., vidím jako obrovský problém. Tudíž můj první bod a hlavní doporučení pro všechny. Začněte se zajímat o kritické myšlení. Což pro začátek doporučuji knížku - Pursuing Truth: A Guide to Critical Thinking Randy Ridenour - https://bookdown.org/rlridenour/ct-text/V tomto případě je to ukázka toho, jak je potřeba si informace ověřovat. Co když by se použila fotka Matouše, kde zrovna na někoho řve? Udělá se článek o tom, jaká je to krásná ukázka dělání váhy, protože fotka bude vypadat nabitá energií? Co kdybych u stejné fotky změnil filtr nebo se jen Maty podíval do objektivu a usmál se?A kromě fotky je použitá hlavní informace pro výčet celého postupu již zmíněná věta z rozhovoru. I když by podle jejího profilu na sociálních sítích měla shazování a dělání váhy velmi dobře rozumět, úplně zapomněla na část zavodňování nebo fakt, že nikde není zmíněno za jakých okolností je váha naměřena. Abych svému vyjádření přidal trochu větší váhu, jako hlavní zdroj budu používat data z UFC performance institutu. My máme na dané věci samozřejmě trochu jiné postupy, které se i mění, protože každá příprava není stejná a vždy je potřeba reagovat a věci měnit. Vyzkoušený zavodňovací protokol má v našem případě Matouš dlouho, a to ještě před tím, než jsme začali spolupracovat.

Jako další bych se rád zastavil u krevního rozboru. A jelikož doufám, že si autorka příspěvku toto vyjádření k jejímu příspěvku bude číst, tak prosím budeme moc rádi, když budeme mít možnost pravidelně dělat krevní rozbory a další testy. Gorila MMA už je nyní zapojená do projektu na ftvs pro sběr dat z oblasti bojových sportů a ve sportu (jako většině v čr), kde není peněz nazbyt, děláme maximum, co můžeme, abychom měli co nejvíce dat. Z pohledu zmíněných informací o testosteronu, kortizolu atd. bych rád doplnil, že tyto hodnoty budou vycházet špatně u většinové populace. Zvýšená hodnota kreatininu je celkem běžná. „Kreatinin sám o sobě, pokud není násobně zvýšený o funkci ledvin, mnoho neříká, a to že má sportovec o 20 i 30 umol/l vyšší, než běžná populace je zcela normální díky většímu objemu svalové hmoty, dále je to hodnota vztažená na litr plazmy, takže bude vyšší při hypohydrataci“ Jan Hiblbauer. Další hodnoty, které by chtěla nabrat a dokázat tím, že je to celé pro tělo špatné, je také zkreslené, protože všechny hodnoty, které zmínila, budou horší po těžkém tréninku. Jelikož jsem před pár dny měl seminář o programmingu a tedy různých periodizačních modelech. Uvedu rovnou příklad z pokročilých systémů.„Additional supporting evidence can be found in studies of endocrine responses to planned overreaching strategies (i.e., periodic increases in volume load aimed at enhancing adaptation and performance 2–5 weeks after returning to normal training). For example, serum testosterone concentration (T) and the testosterone:cortisol ratio (T:C) are indices of anabolic/catabolic balance as well as physiological training strain (note that these can be useful markers when monitoring an athlete’s response to overreaching protocols, but do not necessarily indicate an overtraining syndrome; 30, 78, 85). Resting or pre-exercise T and T:C have been shown to decrease significantly in response to severe, prolonged (≥3 week) increases in volume load (22, 24, 25, 42, 47), whereas supernormal levels and corresponding performance improvements have been documented upon returning to normal volume loads with a subsequent taper (22, 25, 47). Supernormal T:C responses have also been demonstrated after short-term (1- week) overreaching (15, 61, 63).“ – Periodization Strategies Plisk and StoneCelou přípravu až do zápasu kontrolujeme každý den HRV. Oproti normálu je vidět, že se během posledního týdne nestal žádný extrémní výkyv. Což v případě extrémních změn a poškození těla, jak bylo popsáno v příspěvku, by určitě hodnoty nezůstaly bez velkého výkyvu.

Nyní bych se rád zastavil tedy u více obecných informací. Rozhodně to nemá sloužit jako obecný návod na dělaní váhy, ale dotvoření skutečného obrazu. Shazování váhy totiž u nás začíná cca 10 týdnů před zápasem. Ne týden nebo 10 dnů, ale 10 týdnů. Co se děje před těmi 10 týdny? I v té době je pořád jídlo vyvážené, pestré a ve vysoké kvalitě. Od 10ho týdne se začíná každé jídlo vážit a přesně nastavovat i vůči všem tréninkům. Krom této dlouhodobé diety se používá finální shazování, které jak jsem již zmínil, předchází zavodňování. Obecný muster opět na základě A CROSS-SECTIONAL PERFORMANCE ANALYSIS AND PROJECTION OF THE UFC ATHLETE volume 2 od UFC performance institutu (mimochodem toto je zdarma ke stažení o 483 stránkách informací)

A nyní se už dostáváme do posledního týdne, kdy máme možnost zdravě stáhnout poslední kila. Je zde několik možností a rovnou bych chtěl zdůraznit, že se nepoužívají diuretika, a právě použití, a to špatné diuretik už mělo za následek několik fatálních následků například v kulturistice. Když zůstaneme u dat z již zmíněného UFC viz obrázek níže, máme na tuto poslední část 10%. A my jsme se poslední čtyři dny před vážením museli zaměřit na shození „pouze“ 6%.

Na závěr bych rád dodal, že je důležité se o věci zajímat v kontextu. Řešit, zakazovat, vynucovat změny apod. z pohledu toho, co dělají profesionální sportovci jako riziko pro ovlivnění amaterů, hobíků apod., je jednoduše špatně. Radši by se mělo začít řešit, že jsou právě lidi, kteří se řídí a dělají věci podle pár vět u nějaké fotky nebo několika sekundového videa. Čím častěji se bude řešit a vyžadovat plnohodnotné informace, tak tím více jich opět bude. Před 10 lety nebyl problém číst několika stránkový článek na odborné téma, které je nyní nahrazeno dalším zázračným cvikem nebo kecama do 20s. Stejně jako ve sportu neuvidíte všechnu tu dřinu a práci, kterou spousta sportovců (a ani zdaleka se nemusí jednat o profesionály) absolvuje každý den. Takže zajímejte se, učte se, diskutujte a ptejte se.[simple-author-box]

10 DŮVODŮ, PROČ NENÍ KARDIO EFEKTIVNÍ PRO SPALOVÁNÍ TUKŮ

Přečíst celé ...
CO U MIMINEK NEPODCENIT

Přečíst celé ...
KOMPLETNÍ NÁVOD JAK NA REHABKU PO PLASTICE KŘÍŽOVÉHO VAZU

Přečíst celé ...
ALL PAIN, NO GAIN: PROČ NÁS VŠECHNY ZRADILA POSEDLOST INTENZIVNÍMI TRÉNINKY

Přečíst celé ...

Úvodní diagnostiku máš zdarma

Trénuj tak, aby to mělo smysl. Začneme úvodním diagnostickým tréninkem, podle kterého ti sestavíme plán na míru tvým cílům.

Diagnostika zdarma
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Chceš vědět ovšem, co se u nás děje?

Přihlas se k odběru newsletteru a budeš pořád v obraze. Neunikne ti žádná aktualita,
nový článek ani doporučení ke stravě či tréninku.