CARDIO NEJLEPŠÍ PRO HUBNUTÍ NEBO NE? JAKÝ TYP CVIČENÍ JE NEJLEPŠÍ PRO HUBNUTÍ?

30/7/18
Bartoš

Nedávno byla zveřejněná studie z Duke University, která porovnávala, co je lepší pro hubnutí:

  • jestli cardio
  • nebo cvičení s činkami (posilování)

Tato studie patří k jedním z nejvíce publikovaných studií letošního roku. Verdikt vědců byl: Cardio je lepší!Titulek výtisku universitních novin Duke říká:„Cardio převálcuje posilování v otázce úbytku váhy a tuku!“The New York Daily News poté zveřejnil článek s nadpisem:„Cardio spálí více tuku než kombinování cardia s posilováním.“Medical News Today otiskl:„Cardio cvičení je ten nejlepší způsob jak snížit množství tuku a ne váhu!“Toto jsou ukázky zpráv, které oběhly internet a to zejména díky lidem, kteří tyto články sdíleli pouze pomocí tlačítek bez toho, aby danou studii vůbec četli.Na co doopravdy ve studii přišli:Co je lepší pro spalování tuku: cardio, posilování nebo obojí?Fakt, že jsou tyto články neustále sdíleny, přepisovány a znovu uveřejňovány by vás mohl vést k závěru, že pokud je vaším cílem spálit tuk, cardio (běhání, jízda na kole…) je tou nejlepší volbou. Vždyť je přeci prokázáno, že cardio napomáhá spalování tuku. Toto tvrzení nás ale ve skutečnosti posílá o spousty let nazpět. Od té doby začalo být používáno posilování jako základ pro spalování tuků. Díky fitness odvětví jako je kulturistika, bodyfitness a další, spolu s doktory a ostatními to protlačili do povědomí lidí. I přesto ale stále čteme články, jako jsou ty, zmíněné výše, protože jsou kontroverzní a upoutávají tak více pozornosti.Pojďme se tedy na danou studii podívat blíže.

PLÁN STUDIE

Studie, v originále známa jako STRIDE-AT/RT (Studies of a Targeted Risk Reduction Intervention Through Defined Exercise – Aerobic and Resistance Training) byla provedena na Duke University v Severní Karolíně, USA. V tomto náhodně kontrolovaném pokusu bylo testováno 211 subjektů, které byli rozděleni do tří skupin:1. posilování2. cardio3. obojíCardio cvičení obsahovalo pás, eliptical nebo jakoukoliv variantu kola, na kterém jeli 20km týdně v rozmezí 65%-80% z maximální VO2.Posilování zahrnovalo 3x týdně cvičení po 3 sériích s 8-12 opakováními. Jaké byly použity cviky, nebylo popsáno, ale měly zahrnout všechny hlavní svalové skupiny.

TOTO JSOU OBECNÉ VÝSLEDKY STUDIE:

Všechny tři skupiny snížily váhu a procenta tuku.Skupina, která cvičila pouze cardio, shodila více tělesné váhy než ostatní dvě skupiny.Skupina, která pouze posilovala, zvýšila čistou tělesnou váhu více než ostatní dvě skupiny. Váha šla mírně nahoru, ale množství tuku se snížilo. Jejich váha jim zůstala kvůli přírůstku čisté svalové hmoty.Skupina, kde cvičící kombinovali cardio a posilování, shodili jedinci jak procenta tuku, tak váhu více než ostatní dvě skupiny.Z toho vyplývá, že nejlepší je kombinace posilování a cardia.Přesto vědci uveřejnili, že nejlepší je pouze cardio. A to na základě výsledných čísel, které oni vybrali, že jsou nejlepší.

FINÁLNÍ VÝSLEDKY V ČÍSLECH:

skupina pouze cardio shodila 1,7 kg váhy a 1,6 kg tuku za 8 měsíců,skupina pouze posilování nabrala 1kg svalů a shodila pouze 0,25 kg tuku,kombinace cardio a posilování ztratila 2,4kg tuku a nabrala 0,8kg svalů. Což by měl být vítěz, pokud se na to podíváte, jako na zlepšení celého těla.Přesto všechno si ovšem můžete všimnout, že tato čísla nejsou nijak výjimečná.Se správně nastaveným tréninkem by neměl být problém shodit více než 1,8kg za 8 měsíců. Nemluvě o tom, že tato studie se zaměřovala na tlusté až obézní lidi, kde by měly být výsledky mnohem lepší. U těchto lidí se totiž váha sníží o 1-2kg už v prvních několika týdnech tréninku. Těmto výsledkům mohlo pomoci jednak to, že nikde není napsaný tréninkový plán, ani jaké cviky byly při posilování použity. Dále se nebralo v potaz stravování, což je při hubnutí také velmi důležitý faktor.

ZÁVĚR:

Podobných studií a článků bude stále mnoho a i díky stále větším a větším problémům s obezitou na celém světě budou tato témata stále častěji publikována.Neměli byste však zapomínat na to, že většinu takovýchto článků a studií dělají a píší lidé, kteří ve skutečnosti se sportem aktivně nemají žádnou zkušenost.Čtěte mezi řádky a hledejte potom odpovědi ve skutečném životě u trenérů a sportovců. Pokud je váš cíl shodit tuk, je kombinace cardia a posilování opravdu tou nejlepší kombinací. Nezapomínejte ale, že musíte mít správně nastavený trénink, aby to tak opravdu bylo a fungovalo. Nemluvě o změnách v jídelníčku, prací se stresem a spánkem.Různé tréninky, rady a další články na:www.barbargym.czZdroje/References:Effects of aerobics and/or resistance training on body mass and fat mass in overweight or obese adults. LH Willis et al, Journal of Applied Physiology, 1831-1837, December 2012. Duke University Medical CenterTom Venuto

10 DŮVODŮ, PROČ NENÍ KARDIO EFEKTIVNÍ PRO SPALOVÁNÍ TUKŮ

Přečíst celé ...
CO U MIMINEK NEPODCENIT

Přečíst celé ...
KOMPLETNÍ NÁVOD JAK NA REHABKU PO PLASTICE KŘÍŽOVÉHO VAZU

Přečíst celé ...
ALL PAIN, NO GAIN: PROČ NÁS VŠECHNY ZRADILA POSEDLOST INTENZIVNÍMI TRÉNINKY

Přečíst celé ...

Úvodní diagnostiku máš zdarma

Trénuj tak, aby to mělo smysl. Začneme úvodním diagnostickým tréninkem, podle kterého ti sestavíme plán na míru tvým cílům.

Diagnostika zdarma
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Chceš vědět ovšem, co se u nás děje?

Přihlas se k odběru newsletteru a budeš pořád v obraze. Neunikne ti žádná aktualita,
nový článek ani doporučení ke stravě či tréninku.